Článek o ikonických hodinkách a jejich dostupnějších variantách vás zaujal, proto jsem se rozhodl v tématu pokračovat. Tentokrát se podíváme na švýcarské hodinářství Audemars Piguet a jejich ikonický model Royal Oak.

Společnost založili Jules Louis Audemars a Edwardem Auguste Piguet v roce 1875 a je jednou z mála, která stále zůstává ve vlastnictví rodiny. Zajímavý je i fakt, že někteří členové rodiny Audemars ve výrobě stále pracují.

Na začátku sedmdesátých let se společnost Audemars Piguet rozhodla reagovat na pokles prodeje, který zapříčinil příchod levných Quartz hodinek z Asie. Designér Gérald Genta dostal za úkol navrhnout sportovní hodinky, které budou svým vzhledem nevšední, originální, vyrobené z nerezové oceli, s maximální odolností a vodotěsností. V roce 1972 pak byl představen model Royal Oak. Aby Gérald Genta podtrhl jeho sportovní charakter, inspiroval se při návrhu helmou pro potápění ve velkých hloubkách.

Úspěch tohoto modelu se dostavoval pozvolna. Přes tři roky trvalo, než se prodalo prvních tisíc kusů. Důvodem byl jednak jejich nezvyklý design, ale také vysoká cena. I přesto se Audemars Piguet rozhodl u tohoto designu zůstat a postupně se stal pro značku klíčový.

Dnes, o čtyři dekády později, jsou legendární hodinky vyhledávané nejen sběrateli, Royal Oak si oblíbila také řada celebrit (například Karl Lagerfeld, John Legend nebo Tom Hardy). Jejich cena se pohybuje okolo 16 tisíc euro. Starší kusy ze sedmdesátých let se na aukcích draží v rozmezí 26 až 45 tisíci euro.

Ačkoliv je vzhled jejich pouzdra nevšední, jedná se o velmi univerzální model. Proto se mohou Royal Oak pro mnohé stát hodinkami pro každodenní nošení. Neuděláte špatně, pokud si je vezmete k obleku, do práce, na schůzku, večeři pro dva nebo na cesty.

Pokud vás vzhled Royal Oak zaujal, nicméně si tyto hodinky (prozatím) nemůžete dovolit, není nutné zoufat. Model Royal Oak se stal inspirací pro množství dalších značek.

Bulova Royal Oak
Okolo tohoto modelu se vedou velké diskuze. Gérald Genta totiž působil krátkou dobu také jako designér značky Bulova. Někteří tvrdí, že návrh pro Bulovu byl vytvořen dříve, než pro Audemars Piguet. To se však neprokázalo. Hodinky od společnosti Bulova se liší velikostí pouzdra, které má namísto 39 mm jen 36 mm. Přestaly se však vyrábět a není snadné je dohledat. Doporučuji se podívat například na chrono24 apod.

Bulova 96D103/96D138
Hodinky, které jsou spíše alternativou k původnímu modelu. Desetiúhlé pouzdro větších rozměrů (44 mm) má také viditelné šroubky, avšak s rozdílným rozmístěním. Pohání je japonský quartz strojek a jsou vodotěsné až do hloubky 100 metrů (AP Royal Oak jsou vodotěsné do 50 metrů).

Michel Heberlin Odyssee
I tady je inspirace Royal Oak jasně zřetelná. Desetiúhlé pouzdro má velikost 43mm. Jsou vodotěsné do 100 metrů a pohání je švýcarský quartz strojek.

Parnis / Didun Royal Oak
Pokud aktuálně není vhodný čas pro nákup hodinek od Audemars Piguet nebo jim podobných, které jsem ukázal výše, mohly by vás oslovit tyto dvě varianty. Poohlédnout se po nich můžete na ebay, amazon a dalších podobných serverech.

 

Další alternativy tohoto modelu:

Maurice Lacroix Aikon
I když je v tomto případě pouzdro kulaté, stále mají s modelem Royal Oak něco společného. Pouzdro tvoří nerezová ocel, velké je 42 mm a hodinky jsou vodotěsné až do hloubky 200 metrů. Pohání je automatický strojek s rezervou nátahu až 38 hodin.

Baum & Mercier Riviera
Model Riviera je jednou z dalších luxusnějších variant. Hodinky mají opět pouzdro z nerezové oceli o velikosti 41 mm a pohání je automatický strojek. Stejně tak jako hodinky AP jsou dostupné se standardním ciferníkem nebo chronografem (stopkami). Potopit se s nimi můžete až do 100 metrů.

Bulgari Octo
Přestože je vzhled těchto hodinek přizpůsobený aktuálnějším trendům, stále u nich můžeme spatřit inspiraci v modelu Royal Oak. Pouzdro o velikosti 38mm v sobě ukrývá automatický strojek a stejně jako hodinky AP, jsou i tyto vodotěsné do 50 metrů.


Potřebujete zapracovat na vašem stylu?
Potřebujete poradit s výběrem vašeho outfitu?
Nevíte, zda-li volit konfekci, měřenku nebo bespoke?

OZVĚTE SE MI!