Když se řekne diver watch, volně přeloženo “potápky“, jako první se mi vybaví model Rolex Submariner. Dnes ale nebudu psát jen o hodinkách Rolex, představím vám k nim dvě skvělé varianty, hodinky Black Bay 58 od hodinářství Tudor a Oris Divers Sixty-Five

Tyto tři modely společně vychází, či se inspirují z modelů z 50. a 60. let. Jednou z jejich předností je rozměr pouzdra, který se pohybuje v rozmezí 39 až 40 milimetrů. To z nich dělá univerzální hodinky pro každodenní nošení, které skvěle padnou jak na úzká, tak i široká zápěstí. Univerzálnost a oblíbenost tohoto rozměru potvrzují i další ikonické hodinky. Za zmínku stojí například Omega Speedmaster z roku 1957 a Royal Oak z roku 1972 od hodinářství Audemars Piguet.

Díky této univerzální velikosti pouzdra můžete takové hodinky vhodně kombinovat s různými outfity a nemusíte se bát, že by například i k obleku působily nepatřičně.

Rolex Submariner

Za úspěchem značky Rolex stojí její zakladatel a výborný obchodník Hans Wilsdorf. Stejně tak i René-Paul Jeanneret, zkušený člen týmu a vášnivý potápěč. Představou René-Paula bylo vytvořit hodinky, které budou nejen vhodné pro použití pod vodou, ale budou elegantní a budou se hodit pro běžné každodenní nošení. Značka Rolex přišla na trh s voděodolnými hodinkami už ve třicátých letech, ty však díky větším rozměrům nevzbudily velký zájem.

Podoba vzhledu tohoto modelu se datuje k roku 1953. V září roku 1953 oběhla světem zpráva o potápěči Auguste Piccardovi, který se s hodinkami Rolex v ponorné kabině ponořil do hloubky 3 131 metrů. Ty i po vynoření  fungovaly nadále bez problémů. Následující rok si mohli návštěvníci veletrhu v Basileji “Basel fair” (dnes BaselWorld) s nadšením prohlédnout vystavené hodinky s černým ciferníkem a otočnou lunetou, u kterých bylo napsáno: “Submariner – the diver’s friend”. Jinými slovy, Rolex vytvořil profesionální hodinky s automatickým pohonem a voděodolností do 100 metrů. A to díky natahovací korunce se systémem Twinlock.

Jedním z důvodů z věcí, proč jsou tyto hodinky tak ikonické, je i fakt, že Rolex nikdy neexperimentoval se zásadní změnou jejich designu. 

Tudor Black Bay 58

Značka Tudor vznikla v roce 1926 a podle vize Hanse Wilsdorfa měla být dostupnější variantou značky Rolex, avšak stále dodržovat standardy a kvalitu pro kterou byl Rolex znám. 

Řada Black Bay se objevila na trhu v roce 2012 a tím vrátila značku Tudor zpět na úspěšnou cestu. Není tedy nutno dodávat, že hodinky z této kolekce jsou bestsellery značky. Model Tudor Black Bay 58 byl představen na veletrhu BaselWorld v roce 2018. Návrat k původním hodnotám a inspirace ze starých modelů je trendem v hodinářství více než 10 let. Pokud se podívame na prvni generaci modelu Submariner (Tudor Oyster Prince Submariner, r.č. 7922 – www.tudorwatch.com), nemůžeme přehlédnout podobu s Rolex Submariner z roku 1953 (r.č. 6402). Celá kolekce Black Bay je zajímavá tím, že se inspiruje nejen z původního modelu z padesátých let, ale z každé další generace si vzala to nejzajímavější.

Ačkoliv se modelová řada od svého vzniku značně rozšířila, stále si drží společné rysy – mohutné tělo s mírnou fazetou, velkou korunku bez ochrany na krčku těla a ikonické snowflake ručičky. Od roku 2015 mají také modely této řady vlastní strojek.

Oris Divers Sixty-Five

I značka Oris, založena roku 1904, patří mezi respektované výrobce švýcarských hodinek. Ta před 4 lety přišla s modelovou řadou retro vzhledu, která odkazuje na svého předchůdce z 60. let. Využívá však nejmodernějších hodinářských technologií 21. století. Oris Divers Sixty-Five je jednou z nejprodávanější řad značky. 

Model, který jsem zvolil do tohoto výběru a který také vlastním (podívat se můžete například zde: www.instagram.com/robinbery), se odlišuje lunetou s bronzovým páskem. Značka Oris již bronzu využila pro limitované kolekce, tento model je však jako první zařazen do stále nabídky. Kombinace bronzového kroužku a ručiček z růžového zlata dodává celkovému dojmu příjemný vintage nádech. Co je skvělé na tomto bronzovém detailu? Představte si za nějaký čas jeho patinu. Vybrat si můžete ze dvou rozměrů, pouzdro o velikosti 40 mm nebo 36 mm. Větší varianta má datum na šesté pozici ciferníku, zatímco menší varianta má datum na pozici třetí. 

Tento rok představilo hodinářství Oris na veltrhu model s celobronzovou lunetou a tmavě modrým ciferníkem (podívat se můžete zde).   

Které z těchto hodinek vybrat? V první řadě záleží na vás. Pokud hledáte neokoukané kvalitní “potápky” ve skvělém poměru cena/výkon, zvolte rozhodně hodinky Oris. 

Pokud vás zaujaly původní “Suby” z padesátých let a nejste si jistí, zda-li hodinky Rolex jsou pro vás ty pravé, jednoznačně zvolte hodinky Tudor. 

Nevadí-li vám, že za své “potápky” zaplatíte o něco více, sáhněte po Rolexkách. Připravte se však na občasné uštěpačné poznámky na adresu této značky. I když je v některých kruzích značka Rolex spojována jako ukázka sociálního statusu (ano, takový ten klasický “show-off”), jedná se stále o respektovanou hodinářskou značku, která má velký význam a hraje nemalou roli v historii hodinářství. Ať už ji máte rádi nebo ne …

 

Zajímali by vás technické specifikace těchto modelů? Pokud ano, rád doplním.


Potřebujete zapracovat na vašem stylu?
Potřebujete poradit s výběrem vašeho outfitu?
Nevíte, zda-li volit konfekci, měřenku nebo bespoke?

OZVĚTE SE MI!