Pokud se poohlížíte po hodinkách, které budete nosit k obleku, nebo jen zkrátka upřednostňujete decentní hodinky s koženým páskem, měli byste se zaměřit na klasické “oblekovky”. Hodinky, které se hodí k obleku, by měly být jednoduchého a čistého vzhledu. Ty opravdu klasické mají bílý ciferník a jen dvě ručky, nic víc. Dnes už ale tato pravidla nejsou tak striktní a k obleku si můžeme vzít i sportovní hodinky (dík patří i Bondovi, který nejen k obleku, ale i k tuxedu, nosil potápky – článek o potápkách zde). I přesto bychom se měli držet pravidla, že by hodinky měly být decentnější a menších rozměrů. Díky tomu nebudou překážet rukávu u saka, ani manžetě na košili a nebudou strhávat veškerou pozornost, ale příjemně doplní váš celkový vzhled.

ichrono promo 2
Reklama: Využijte časově omezené 20% slevy s kódem “ichrono20” na nákup hodinek v obchodě ichrono.cz


Pro ty, kteří se poohlíží po něčem takovém, jsem připravil výběr oblekovek od nejdostupnějších až po ty luxusní. Záleží jen na vás, kolik jste do hodinek schopni investovat.

V tomto článku se podíváme na ty nejdostupnější.

Timex Marlin
Timex v roce 2017 znovu vydal své ikonické hodinky ze 70. let. Model má manuální natahovací strojek, pouzdro je malé o rozměru 34 mm. Pokud jste právě ti, kteří se poohlížíte po decentních hodinkách za dostupnou cenu, Timex Marlin by mohly být ty pravé.


Orient Bambino 
Orient je americká společnost spadající pod skupinu Seiko. V jejich obsáhlém portfoliu nás zaujme série Bambino, přesněji model s malou sekundovkou. Pouzdro je o velikosti 40 mm a pohání je automatickým strojek. Tento model najdete v různých barevných kombinacích. K dostání je za cca 8 000 Kč. 


Seiko SARB035
Při pohledu na tento model je zřejmá inspirace z dražší série Grand Seiko, a tak za zlomek ceny hodinek Grand Seiko dostanete dostupné hodinky čistého vzhledu a stále v kvalitním provedením. Můžete s nimi skočit i do bazénu, neboť udávaná voděodolnost je do 100 metrů. Hodinky jsou dodávané s kovovým řemínkem, ale dobře budou vypadat i s koženým. Tento model však najdete už jen na serverech jako je ebay, amazon nebo chrono24. Já si tyto hodinky pořídil za cca 10 000 Kč.  


Pokud se vám nepodaří tento model najít, mohly by vás zaujmou i tyto: Seiko SARX033, SARB065, SRPB43, SPB047.


Tissot Heritage Visodate
Švýcarská značka Tissot, která byla založena dříve než značky jako je Audemars Piguet, Rolex, Breitling, Seiko a jiné, si v tomto výběru své místo právem zaslouží také. Z názvu je jasné, že i tento model vychází ze starého modelu značky. Na ciferníku najdeme původní logo a indexovka datumu je doplněna i o ukazatel dne. Jejich pouzdro je velké 40 mm, avšak na ruce působí menším dojmem. Pořídíte je od 13 000 Kč. 


Dalším zajímavým modelem v podobné cenové kategorii této značky je Tissot LE LOCLE POWERMATIC 80.

FREDERIQUE CONSTANT CLASSICS INDEX
FC-303S6B6
Tato mladá švýcarská značka se sídlem v Ženevě byla založena v roce 1988, avšak její kořeny sahají až do roku 1904,  díky pánům Frederique Schreinerovi a Constant Stasovi, kteří nabízeli potisky ciferníků pro ostatní švýcarská hodinářství. Značka se drží filozofie dostupného luxusu a tento elegantní model je toho důkazem. Nabízen je ve variantách zlaté a stříbrné barvy. Velikost pouzdra je 40 mm a pohání ho automatický strojek.

Pokud vás tato značka zaujala a můžete si dovolit investovat více, podívejte se na novinku z řady Slimline (např. na www.ichrono.cz). Jejich pouzdro je krásně tenké s rezervou nátahu přes 50 hodin.

Hamilton Intra-matic
Dříve Americká společnost, která je nyní součástí skupiny Swiss Swatch. I v případě značky Hamilton se jedná o reedici modelu z šedesátých let. Velikost pouzdra kopíruje originál o rozměrech 38 mm, avšak k dostání je i ve velikosti 42 mm. Jejich minimalistický vzhled z nich dělá opravdové oblekovky. Uvnitř najdeme automatický strojek, který byl využíván i pro hodinky Omega. Za cenu 22 000 Kč, se jedná o velice zajímavý kousek.


Junghans Max Bill
Max Bill byl švýcarský designér, umělec a architekt, který vystudoval školu Bauhaus v Dessau. Do historie hodinářství se zapsal spoluprací právě s německou značkou Junghans. Ta v roce 1956 uvedla na trh nástěnné hodiny navržené Max Billem. Později se tato značka rozhodla vytvořit kolekci náramkových hodinek, která se inspirovala z původních návrhů a nese jeho jméno. K dostání jsou tři varianty. Natahovací hodinky s pouzdrem o rozměru 35 mm, automatické s pouzdrem o velikosti 38 mm a chronograf o velikosti 40 mm. Jejich cena začíná okolo 23 000 Kč. 


Závěrem: Pokud je váš budget omezený, doporučuji hodinky Timex. Pokud se poohlížíte po hodinkách okolo deseti tisíc, zvolte hodinky Orient Bambino. Pokud si můžete dovolit investovat více, můj tip směřuje k hodinkám Frederique Constant.

V pokračování tohoto článku se podíváme na oblekovky s cenou nad 25 000 Kč.

1 thought on “ Oblekovky ”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *