V předešlém článku jsme se podívali na zajímavé, cenově dostupnější hodinky a pobavili se o tom, proč bychom ty klasické neměli měnit za smartwatch. Také jsme se dotkli toho, jaký pro nás mají význam a proč si je pořizujeme. (Článek čtěte zde: Stylové hodinky).

Ať už hodinky nosíte jen čas od času, denně a nebo vůbec, určitě máte nějaké vysněné. Takové, které se vám líbí kvůli jejich vzhledu, specifikacím nebo komplikacím. Významnou roli může hrát i historie značky, a nebo osobnosti, které jsou s tím kterým typem hodinek spojené. Ale co si bude povídat, naše vysněné hodinky se mnohdy pohybují v částkách, které si každý dovolit nemůže. Avšak ani pokud nemáte na účtu zbytečné desítky až sta tisíce navíc, nemusíte si zoufat. Na trhu totiž existují značky nabízející modely, u nichž se řadou ikonických modelů inspirovaly.

Proto jsem pro vás vybral devět ikonických modelů a ke každému z nich přidal jeho dostupnější variantu. Přesto, že se jedná o cenově dostupné hodinky, mohou vám příjemně posloužit jako pěkný, funkční doplněk. Třeba do té doby, než si pořídíte ty „vaše vysněné“.

Rolex Oyster Perpetual Submariner
Ikonické hodinky Submariner se začaly vyrábět v roce 1953 a i po tolika letech se stále drží stejného designu. Využívají oceli 904L, která je odolnější, než ocel 316L používaná konkurencí. Uvnitř najdeme mechanický strojek s automatickým nátahem s vysokou přesností chodu. Neméně zajímavý je i jejich vodotěsný systém. Dražby hodinek Rolex se navíc pohybují ve vysokých částkách, což jen potvrzuje fakt, že se jedná o ikonickou značku i modely.

Na trhu bychom našli řadu značek, které se tímto modelem inspirovaly. Vybral jsem však hodinky od firmy Invicta. Zpracovaní je za cenu, kterou nabízejí, více než přijatelné a velikostí pouzdra se podobají Rolexkám. Navíc mají strojek s automatickým nátahem. (Pozn. modelu Submariner a jeho variantám se tu budeme věnovat příště.)

Rolex Oyster Perpetual Submariner (~6900 €) – Invicta 8926OB Pro Diver Automatic (~100 €)

Panerai Luminor Marina PAM00111
Značka Panerai  dodávala až do devadesátých let modely výhradně námořnictvu. Tento model se stal ikonickým díky jednoduchému designu, samostatné malé vteřinovce a hlavně kvůli pouzdru s ochranou pro korunku. Velký dík patří Sly-ovi (Silvestru Stallon), který tuto značku pomohl celosvětově proslavit. (Pokud to teď právě „gůglíte“, děláte správně.)

Našli bychom opět řadu značek, které vzdávají hold tomuto modelu, avšak nejblíže jsou hodinky Parnis Marina Militare GMT.

Panerai Luminor Marina PAM00111 (~4900 €) – Parnis Militare GMT (~100 €)

IWC Portugieser Chronograph
Klasický model této značky, který za poslední dvě dekády vypadá pořád stejně. Proč je tak ikonický? Pravděpodobně kvůli svému tenkému pouzdru, decentním ručičkám a elegantně působícím indexům (číslicím) na ciferníku. Jejich pouzdro má trochu více jak 40mm, tudíž je tak akorát pro všechna zápěstí. Navíc jsou propracované do nejmenšího detailu, i proto zřejmě patří k nejpoptávanějším hodinkám na trhu.

Skagen Holst
I když tato varianta postrádá několik prvků, které jsou pro hodinky IWC specifické, neznamená to, že nevypadají elegantně a vkusně. Navíc nikdo nebude hádat, že vás stály tak málo. A můžete si v nich i zaplavat… Pokud byste se však chtěli k hodinkám Portugieser přiblížit ještě víc, pak doporučuji Hamilton Jazzmaster Maestro. Za které si ale připlatíte o něco víc.

IWC Portugieser Chronograph (~5000 €) – Skagen Holst (100 €)

Patek Philippe Calatrava Automatic
Stačí zmínit značku Patek Philippe a všichni hned vědí, že se jedná o jedno z nejprestižnějších hodinářství vůbec. Model Calatrava vzdává poctu slavnému architektovi Santiagu Calatrava. Jejich 18 karátové pouzdro o velikosti 36mm v kontrastu se zářícím ciferníkem a římskými číslicemi dělá z těchto hodinek krásné a elegantní oblekovky. A co víc? Můžete se s nimi potápět až do 30 metrů.

Bulova
Abyste si pořídili podobně krásné a elegantní hodinky, nemusíte sahat nijak hluboko do kapsy. Tyto švýcarské Bulova s quartz pohonem a pouzdrem z oceli vám (prozatím) jisto jistě dobře poslouží.

Patek Philippe Calatrava Automatic (~15000 €) – Bulova 96A133 (~100 €)

Tag Heuer Carrera
Ikonický sportovní chronograf (stopky), spojený s legendárním závodem Carrera Panamericana (viz video), je s námi už více než 50 let. Pouzdro o velikosti 42mm a černý ciferník z těchto sportovních hodinek dělá velmi univerzální model. Tato kombinace navíc vypadá dobře na každém. I když nejste profesionální závodník, s Carrerami na rukou se tak můžete cítit…

Model od značky Casio je “Carrerám“ tak blízký, že bychom ho mohli nazvat klonem. Je neskutečné, že za takovou cenu dostanete tak dobře vypadající hodinky. Dobrá, nejsou to švýcarské hodinky a nemají automatický strojek, ale jejich vzhled to kompenzuje. Pouzdro je však větší a tak lépe padne na širší zápěstí.

Tag Heuer Carrera (~2900 €) – Casio Edifice EF546D-1A1 (~100 €)

Cartier Tank
Tento model je jedním z nejdéle vyráběných modelů vůbec. Představen byl už v roce 1917. Klasické natahovací hodinky, které přesně ukazují, co znamená elegance. Model byl inspirován tanky Renault, které Louis Cartier viděl na západní frontě v průběhu první světové války. V oblibě je měli například herci Gary Cooper, Cary Grant nebo také John F. Kennedy.

Dostupnou alternativou jsou hodinky Seiko, které jsou tímto modelem výrazně inspirované.

Cartier Tank (~2200 €) – Seiko SUP880 (~100€)

Omega Speedmaster
Hodinky, které na sobě měli kosmonauti Gemini a Apola v padesátých a šedesátých letech. Jsou to první hodinky, které byly na měsíci. A to díky kosmonautovi jménem Buzz Aldrin. Nosil je také Neil Armstrong, ten je však nechal pří výstupu na měsíc v kajutě.

Narazil jsem na řadu modelů, které se Speedmastery inspirovaly. Úplně nejblíž jim jsou ale Timex Ameritus. Stejně jako u Speedmasteru, můžete s Timexkama měřit rychlost a vzdálenost. Bohužel mají pouze quartz strojek, ale za tu cenu…?

Omega Speedmaster (~2600 – 4300 €) – Timex Ameritus Stainless Steel Chronograph (50 €)

Breitling Navitimer
Breitling byla první společnost, která aplikovala hodinkám chronograf (stopky) a měření jízdy v kilometrech za hodinu. Tento legendární model vznikl v roce 1952 a byl přezdíváný jako navigační počítač, protože umožňoval výpočet všech úkonů spojených s navigací v letadle. Letectví zůstala konec konců značka Breitling věrná dodnes.

Levnější variantou jsou k tomuto modelu hodinky Rotary Chronograf, které se inspirují ciferníkem Navitimeru, pohání je strojek quartz, ale i s nimi si můžete změřit spotřebu paliva a dobu letu…

Breitling Navitimer (~5200 €) – Rotary Chronograph (~130 €)

Omega Seamaster
Ačkoliv postava Jamesa Bonda původně nosila Rolex Submariner, Pierce Brosman je v nové roli vyměnil za Omega Seamster. Vyrábí se od roku 1948 a stejně jako Submariner patří k nejoblíbenějším sportovním hodinkám daného typu.

Pokud se chcete cítit jako Bond, a nebo se vám tento model prostě jen líbí, jsou pro vás skvělou alternativou jednoznačně hodinky Seiko SKX007K. Tento model je navíc jednou z těch alternativ, která má automatický strojek.

Omega Seamaster (~1800 – 3500 €) – Seiko SKX007K (~172 €)


Pokud vám to vaše možnosti dovolí, pořiďte si svůj oblíbený model od předních hodinářských značek. A i když zvolíte hodinky, které se vybranými ikonami inspirují, chybu neuděláte. Někde se začít musí. V obou případech budou hodinky dobrým doplňkem.

Jednou třeba přijde chvíle, kdy půjdete a pořídíte si přímo ty ikonické. Stejně tak se ale může stát, že zůstanete spokojeni a budete věrní těm, které jste si pořídili jako první.

Závěrem: Hodinky si pořizujte kvůli sobě a ne abyste na někoho zapůsobili. Existuje pouze hrstka lidí, kteří si povšimnou hodnoty hodinek, ktéré máte na ruce. Většinou dostanete kompliment za to, že se dané osobně prostě líbí. Rozhodně ne kvůli tomu, kolik jste za ně utratili.

Hodinky nám mají v první řadě posloužit jako funkční doplněk. Mohou v sobě ale nést také vzpomínku na určitá období, milníky, kterých jsme dosáhli, a třeba budou jednou sloužit jako dar a dědictví dalším generacím.

Potřebujete zapracovat na vašem stylu?
Potřebujete poradit s výběrem vašeho outfitu?
Nevíte, zda-li volit konfekci, měřenku nebo bespoke?

OZVĚTE SE MI!