Není tomu tak dlouho, kdy jsem si sám sebe nedokázal představit v teniskách, džínách nebo triku. Oblek, případně sako a chinos kalhoty pro mě byly na denním pořádku. A dnes? Přesto, že si stále rád vyjdu v obleku, často mě potkáte v casual outfitech a teniskách. Můj styl je uvolněnější. Je to ale správně? Nemělo by to být naopak? Vždyť skutečnost, že mi je přes 30, by se přece měla odrážet v mém stylu.

Po třicítce se už očekává, že víme, jak se vhodně obléknout (a nejen to… ale o tom třeba příště). Co ale vlastně znamená “vhodně se oblékat”? Jednoduchá odpověď na to není. Někdy je to jasné. Například když u formálního outfitu dbáme na dodržování pravidel a víme, jak má oblek sedět a pro jakou příležitost si ho bereme, je vše vyřešeno. Náš věk to skvěle podtrhne.

Pokud ale chceme nosit spíše casual oblečení, už to tak jednoduché není. Vždy záleží na situaci, kvůli které se oblékáme. A záleží také na společnosti, v níž se pohybujeme a v neposlední řadě na naší profesi. Nemusíme ale být za každou cenu v obleku a cítit se upjatě. Na druhou stranu už je na čase odpustit si různé výstřelky. Léta experimentování jsou pryč. V našem stylu by se mělo vždy odrážet především to, čím jsme.

Fotka z instagramu Jack Guinness

Po překonání třicítky jsme ve věku, kdy můžeme vypadat stejně dobře v obleku, jako v casual outfitu. Zde je ale několik věcí, které je dobré si pohlídat:

Džíny

 • Nebojte se džínů, nenoste je ale moc často. Střídejte je s chinos nebo alespoň měňte odstíny.
 • Vyvarujte se příliš volných, dlouhých džínů (i když by se mohlo zdát, že jsou aktuálně trendy).
 • Nenoste se skinny střih. Ultra úzké džíny jsou pro mladší kluky, pánové. Obzvlášť pokud máte svalnatější stehna.
 • Střih vybírejte hlavně podle postavy. Dnes značky nabízejí tolik střihů, že “ten svůj” určitě najdete.
 • Džíny s rozparky (dírami)? Pěkně prosím, ne. Občas přemýšlím, proč je někteří starší muži nosí. Nevím, jestli se chtějí cítit mladší a nebo, byť i nevědomky, chtějí zaujmout mladší generace. Pokud se sami necítíte mladě, outfit tomu nepomůže.

Chinos kalhoty

 • Záleží na vaší postavě, zda zvolit slim nebo rovný střih.
 • Dbejte na jejich délku. To platí i pro džíny. Neměly by být příliš dlouhé, aby se zbytečně vlnily, a na druhou stranu ale ani moc krátké. Upřímně, je jen málo výjimek, kterým zkrácené kalhoty sluší.
 • Pokud potřebujete kalhoty trochu zúžit nebo zkrátit, nebojte se navštívit krejčovství. Rozdíl po úpravě je vždy markantní a přijde vás to na pár korun.

Tenisky

 • Stejně jako byste měli pečovat o svou formální obuv, měli byste pečovat i o tenisky. Udržujte je čisté. Zabere to pár minut. Nejrychlejším čistidlem je zubní pasta. Existuje ale i spousta speciálních čistících přípravků. Tkaničky buď perte, nebo je jednou za čas vyměňte za nové.
 • Nejvhodnější jsou klasické tenisky, například Stan Smith a jim podobné. Tento tvar je nejlépe kombinovatelný. Conversky jsou pro mladší ročníky. Vansky si vezměte, pokud jste dřív jezdili na prkně. Trendy tenisky, co vypadají spíše jako běžecké, také přenechte mladším, příp. teniskovým nadšencům.

Péče o účes a vousy

 • Čím jsme starší, tím je důležitější starat se o svůj sestřih (účes) a vousy. Dobře upravená tvář, ať už se holíte dohladka, máte strniště nebo vousy, je základ.

Fotka z instagramu Jislain Duval

Závěrem: Dbejte na detaily. Vše ať sedí tak, jak má. Berte ohled i na svůj typ postavy. I když máte volnočasový outfit, buďte upravení. Přemýšlejte vždy nad tím, kvůli jaké příležitosti se oblékáte. Za každou cenu to nemusí být oblek. Nezapomeňte se však jednou za čas hodit do gala a ukázat, že to umíte. A to i mimo pracovní záležitosti. Zkuste váš formální a volnočasový styl propojit. Nebojte se vzít džísku nebo koženou bundu (bomber, křivák atd.). Občas i mikinu a triko. Bez toho bychom mohli přijít o pohodlí, které nám tyto prvky mohou dopřát.

A co je nejdůležitější? Nezapomeňte se cítit hlavně dobře, a to nejen kvůli tomu, co máte právě na sobě. Není třeba si na něco hrát, nebo se pokoušet do něčeho stylizovat. To už tu bylo v našich studentských letech.

Méně je vždy více.Potřebujete zapracovat na vašem stylu?
Potřebujete poradit s výběrem vašeho outfitu?
Nevíte, zda-li volit konfekci, měřenku nebo bespoke?

OZVĚTE SE MI!