Úvodní fotka: oblek a košile: made-to-measure – kravata: Suitsupply – náramky: Lavaliere – kavárna: Momoichi

Odkaz na rozhovor na serveru LUI: zde

Vím, že jste fotograf, model, bloger, kreativec i podnikatel. Jaká z těchto profesí je vaše srdcovka a co pro vás znamenají ty ostatní?

Těžko vybrat jednu věc, která je pro mě na prvním místě a nejvíce srdcová. Tyto aktivity jsou mezi sebou propojené a navzájem se doplňují, takže k jedné činnosti využívám pak tu další.

Každopádně miluju to, v čem můžu být kreativní, ať už je to fotografie nebo něco jiného. Tyto činnosti mě naplňují a můžu díky nim vyjádřit své nálady, pocity, situace nebo třeba to, jak vnímám krásno.

Zajímáte se o módu. Co vás k této zálibě přivedlo?

Jako mladší jsem aktivně dělal graffiti. Postupem času jsem však začal cítit potřebu tvořit věci přijatelnější pro okolí a veřejnost. Graffiti jsem v kombinaci různých technik přesunul na plátno a začal dělat potisky na oblečení. Potřeba tuto tvorbu zdokumentovat mě přivedla k fotografii. A to mě pomalu směřovalo k módní fotografii. Díky tomu jsem se začal obklopovat lidmi, kteří se o módu zajímali nebo v této oblasti pracovali. Nakonec jsem začal cítit potřebu i sám dobře reprezentovat to, co mě zajímá a co dělám.

Takže jsou vaše začátky ovlivněny touto kulturou. Graffiti, streetart, hiphop. Jak vnímáte dopad této kultury na módu?

Dostupné moderní technologie pro tvorbu hudby přinesly mnoho nových dobrých umělců a hudebních pod-stylů. To sebou přineslo i více stylů módních. Jejich životní styl je natolik zajímavý, že přitahuje spoustu lidí a stejně tak módních značek a domů. Proto můžeme vidět, jak značky využívají umělce jako tváře, nebo je propojují se speciálními kolekcemi. Ta kreativnější část této kultury může nabídnout autentičnost, něco opravdového a procítěného s odkazem na příběh nebo historii. Už jen zamyšlení nad propojením „pouličního umělce“ s módní značkou v každém z nás vyvolá různé emoce a myšlenky a to je právě dobře. Zdá se mi, že v poslední době módní značky začínají této problematice a kultuře lépe a rozumět, takže to není jen použití nějakého nápisu, co se někde objevil a mohl by vypadat cool. Má to přesah. Jestli to je jen trend? Uvidíme.

brýle: The bespoke Dudes
kabát a šála: suitsupply

košile: made-to-measure
náramky: lavaliere
chinos: Mango
tenisky: adidas (Queens)

Kdo je vaše módní ikona?

Pánové jako Steve McQueen, James Dean, Sean Connery, Paul Newman. V dnešní době mě už asi takto nikdo neosloví.

Máte oblíbeného módního návrháře?

Byl to Yves Saint Laurent. Dnes možná Tom Ford. Je jich více, ale nemohu říct, že by byli moji oblíbení. Líbila se mi třeba jejich určitá kolekce, nebo mě oslovilo jejich vystupováním, životní styl.

Vaše oblíbené módní značky?

Burberry! To, jak se značkou pracuje Christopher Bailey, je neuvěřitelné. Všechny jeho projekty, kampaně, prezentace a především produkty jsou nádherné. Můj pohled se za postupem času změnil, spíše než na značku se dívám na funkčnost a kvalitu. Mimo značky bych ale rád zmínil ulici v Londýně – Savile Row. Zde jsou značky a krejčovství, kde můžeme obdivovat opravdové řemeslo a tvorbu.

Kde se dá dle vašeho názoru vkusně a za rozumné peníze v Čechách obléct?

Díky online nakupování už nejsme limitováni jen nabídkou kamenných obchodů, ale otevírá se nám spousta možností a výběru. Záleží však na preferencích a stylu. Nejdůležitější je zaměřit na kvalitu, materiál a mít ozkoušeno, jak nám co sedí. Třeba v Mangu, Topmanu či COSu můžete pořídit věci, které vypadají dobře a jsou cenově dostupné.

Na co by se mělo při výběru oblečení dbát především?

V první řadě se zamyslet nad tím, jestli se v tom, co si pořizuji, budu cítit dobře a zda se to hodí k mému stylu. Dále pak, jak jsem již zmínil, dbát na materiál a kvalitu. Pokud si pořizujete klíčový kousek šatníku, je vždy lepší sáhnout po kvalitě i na úkor toho, že si místo tří věcí koupíte jednu kvalitní a dražší. S ní pak můžete zkombinovat ostatní běžné kousky.

cardholder: Oppermann London
náramky: Lavaliere
kavárna: skog brno

Jak byste popsal svůj současný styl vy?

Řekl bych, že je to kombinace formálního klasického stylu, který se snažím “rozbít” ležérními casual prvky. Něco mezi klasickým britským a italským stylem v kombinaci s módou z ulic.

Sledujete, jak se oblékají ostatní a styl v ulicích?

Samozřejmě, že sleduji. Nechci však nikoho kritizovat a snažit se změnit. Tím, co dělám, se mohu pokusit ostatní inspirovat. Nejdůležitější je, aby se každý cítil dobře a spokojeně, nehledě na jeho styl nebo vzhled.

Již čtyři roky blogujete. Co zajímavého u vás čtenáři mohou najít a co jim můžete nabídnout?

Zpočátku byl blog, kde jsem publikoval své outfity, pohledy do zákulisí – backstage, různé tipy a články s inspirací z oblasti pánské módy. Postupem času a rostoucí oblibou sociálních sítí, jsem web zrušil a začal se soustředit na Instagram a Facebook, kde stále zveřejňuji své práce, outfity, nechávám nahlédnout do mého životního stylu, poukazuji na zajímavá místa a hudbu. Snažím se v této činnosti neustále rozvíjet a reagovat na požadavky, takže jsem se vrátil i k webové platformě. Chci se více dělit o zkušenosti a znalosti, které jsem za tuto dobu získal a nabídnout tak na věci jiný pohled, než nabízejí samotné značky nebo placená inzerce v tisku a na onlinu. Aktuálně se kromě těchto aktivit zaměřuji ještě na dva nové projekty. První je MenStyle, kde prezentuji pánskou módu ve svých outfitech, potkávám se se zajímavými lidmi z oboru, ukazuji různá řemesla a vše ostatní s pánským stylem spojené. A to převážně ve formě krátkých videí s doprovodným textem. Druhým je StyleClub, který má za cíl informovat, vzdělávat a pomáhat v oblasti pánské módy. Poradit se stylem, výběrem, řešením služeb a situací skrze články nebo osobní schůzky. Navíc těm, které zajímá pánská móda, nabídnout možnost se pravidelně setkat a seznámit s lidmi z oboru, navzájem se inspirovat a obohatit. Nebo si jen popovídat a zrelaxovat.

Vyjmenujte prosím pět základních kousků, které by neměly chybět v šatníku žádného muže.

Opět záleží na stylu a profesi. Také samozřejmě na ročním období. Obecně lze říci, že v šatníku každého muže by měla být kvalitní taška, kvalitní boty, bíle tenisky, padnoucí oblek (nebo alespoň blazer) a trenchcoat.  Ale opravdové “must have” věci, které by měly být připraveny pro každodenní použití, jsou odchlupovač, čistidla na volnočasovou obuv nebo krémy a vosky na tu formální, plus napínáky pro jejich lepší životnost a vzhled. A když trochu odbočím, tak dodržovat pravidelnou návštěva kadeřníka, stejně tak holení nebo úpravu vousů. Zkrátka, v čistých botách a upravení uděláte větší dojem než v jakémkoli pěkném kousku z vašeho šatníku.